"Един пояс, един път" навършва 10 години | 13.09.2023 00:00 | Труд | стр. 7

Георги ПАШОВ
Днес и утре София ще бъде домакин на Международна конференция по повод 10-годишния юбилей на инициативата "Един пояс, един път", на която се очаква да присъстват високопоставени гости от Китай и редица балкански държави, както и представители на Европейския парламент и различните парламентарни групи в българското Народно събрание.
"Един пояс, един път" е инициатива на Китай, но тя принадлежи на света и е от полза за всички - има за цел да подобри свързаността между регионите и страните, да насърчи развитието и да създаде ново пространство за глобален растеж. Не е предназначена да обслужва някаква скрита геополитическа програма, това не е ексклузивен клуб, който е затворен за не-членове, нито е "капан". Това заяви пред "Труд news" госпожа Шъ Лин - зам.-председателка на Китайския народен институт за външни работи, която оглавява китайската делегация за форума в София. В неговото навечерие тя даде интервю за "Труд news", в което разказа за стратегическата роля на "Един пояс, един път", търговските отношения между България и Китай, бъдещето пред БРИКС, войната в Украйна.
По думите на Шъ Лин Пекин се придържа към откритост и приобщаване.
Това не е соло шоу на Китай, а симфония, изпълнена от оркестър, съставен от всички участващи страни и партньори. Китай е готов да работи с всички останали страни, за да превърне инициативата в по-широк път за сътрудничество в полза на света, като поддържа принципа на широки консултации, съвместен принос и споделени ползи", добави дипломатката.
Пекин е подписал повече от 200 документа за сътрудничество с над 150 държави и 32 международни организации, създавайки повече от 3000 проекта за сътрудничество и 420 000 работни места за страните партньори и помагайки за изваждането на близо 40 милиона души от бедността, добави Шъ Лин. Тя обясни, че по повод 10-годишния юбилей на инициативата тази година Китай ще бъде домакин на третия форум за международно сътрудничество "Един пояс, един път" през октомври, когато ще бъдат въведени редица нови мерки в сферата на електронната търговия и зеленото развитие. "Ще се съсредоточим върху задълбочаването на
"твърдата свързаност" на инфраструктурата и "меката свързаност" на технологиите и ще насърчаваме изграждането на отворена световна икономика. Ще се фокусираме върху Зеления път на коприната, за да помогнем на страните партньори да постигнат зелена трансформация и да дадем приоритет на цифровата икономика, за да помогнем за създаването на нови двигатели на растежа", обясни дипломатката.
"Отношенията между Китай и България са традиционно приятелски", подчерта Шъ Лин и увери, че Пекин гледа на България като на добър приятел и добър партньор в ЕС. Тя припомни, че България е втората страна в света, установила дипломатически отношения с Китайската народна република и оттогава поддържаме ползотворен обмен и сътрудничество във всички области. Шъ Лин добави, че през юли 2019 г. президентът Румен Радев бе на държавно посещение в Китай по покана на президента Си-Цзинпин, като държавните глави тогава обявиха установяването на стратегическо партньорство между Китай и България.
Шъ Лин посочи, че през първата половина на тази година обемът на двустранната ни търговия нараснал стабилно до 2,16 милиарда щатски долара, от които износът на Китай възлиза на 1,43 милиарда долара, а вносът възлиза на 730 милиона долара, което е ръст с 0,2% и 2,9%. По-конкретно, вносът на Китай на зърнени продукти от България се е увеличил със 128%, на етерични масла и ароматни продукти със 185%. "Българските продукти от рози и кисело мляко са много популярни в китайските платформи за електронна търговия", добави дипломатката.
Във връзка с неотдавнашната среща на върха на страните от БРИКС, на която реч произнесе и президентът Си, поискахме оценката на Шъ Лин за бъдещето на организацията. "Президентът Си Цзинпин посочи, че трансформацията, невиждана от един век, се ускорява в целия свят. Изправени сме както пред риска от разделение и конфронтация, така и пред възможностите за обединение и сътрудничество. Ходът на историята ще бъде оформен от изборите, които правим, а модернизацията на 3,2 милиарда души в страните от БРИКС ще промени дълбоко процеса на световно развитие", подчерта дипломатката.
Според нея страните от БРИКС трябва да са в крак с времето, да действат на принципа на независимост, единство и сътрудничество, и да защитават фундаменталните си интереси. Тя добави, че Пекин е готов да работи с всички страни от БРИКС в духа на откритост, приобщаване и печелившо сътрудничество, така че да допринесе за запазване на световната стабилност и просперитет, поддържайки истинския мултилатерализъм и насърчаване на изграждането на общност със споделено бъдеще за човечеството.
Относно войната в Украйна Шъ Лин коментира, че кризата е раздвижила политическия пейзаж на евразийския континент, превръщайки Европа отново в център на глобална война и смут. Тя обясни, че Китай винаги е бил против войната и никога не е стоял със скръстени ръце, макар че не е страна по украинската криза. "Китай работи, за да помогне за охлаждане на ситуацията и за насърчаване на мира и стабилността", посочи бившата съветничка в китайското посолство във Вашингтон.
Дипломатката цитира посланието на президента Си, че във войните няма победители, няма просто решение на сложен проблем, и трябва да се избягва конфронтацията между големите държави. Според Пекин това показва правилния път за деескалация на напрежението и политическо уреждане на кризата. Шъ Лин изтъкна, че през февруари тази година Китай публикува позицията си за политическото уреждане на украинската криза - в документа има 12 предложения, включително зачитане на суверенитета на всички страни, изоставяне на манталитета на Студената война, прекратяване на военните действия и възобновяване на мирните преговори. Позицията на Китай се свежда до насърчаване на преговори за мир.
"Позицията на Китай по въпроса с Украйна е последователна, ние нямаме егоистични подбуди по украинския въпрос. Китай подкрепя Европа да изхожда от своите основни и дългосрочни интереси и да улеснява възобновяването на мирните преговори възможно найскоро, като съобразява законните опасения на всички страни и насърчава балансирана, ефективна и устойчива европейска архитектура за сигурност", подчерта дипломатката.
Тя добави, че Китай се ангажира с политиката си за отваряне към външния свят и ще играе активна роля в реформата и развитието на системата за глобално управление.
Визията на Пекин включва споделен растеж чрез дискусии и сътрудничество. Шъ Лин подчерта, че Китай подкрепя истинския мултилатерализъм, насърчава по-голяма демокрация в международните отношения и работи, за по-справедливо глобалното управление.

Виж
Виж цяла страница